5 მიზეზი, თუ რატომ უნდა ისწავლო STEM სკოლაში
ტექნოლოგიური პროგრესის სამყაროში ძველი პროფესიები ქრება და პროპორციულად იზრდება მოთხოვნა ახალ პროფესიებზე. შესაბამისად, STEM განათლება სულ უფრო მნიშვნელოვანი და პოპულარული ხდება. STEM აბრევიატურაა  და შედგება ოთხი სიტყვისგან – მეცნიერება, ტექნოლოგია, ინჟინერია და მათემატიკა (Science, Technology, Engineering, and Mathematics). მარტივად რომ ვთქვათ, STEM განათლება ყველა იმ დისციპლინის შესახებ ცოდნას აერთიანებს, რომლებიც ცხოვრების ხარისხის გაუმჯობესებისთვის აუცილებელია.
სწორედ ზუსტი და საბუნებისმეტყველო  მეცნიერებების ხელშეწყობის მიზნით შექმნეს საქართველოს ბანკმა და კომაროვის სკოლამ ერთობლივი პროექტი STEM სკოლა. გაკვეთილები   მე-7, მე-8, მე-9, მე-10 და მე-11 კლასის მოსწავლეებს აძლევს შესაძლებლობას, პრაქტიკული და თეორიული ცოდნა მიიღონ ბიოლოგიის, ინჟინერიის, ქიმიის, ფიზიკის, ტექნოლოგიის სფეროში.
ახლახანს გამოცხადდა რეგისტრაცია ახალი მოდულისთვის და თუ რატომ უნდა აირჩიო მიიღო მონაწილეობა ამ უნიკალურ პროექტში, ამის შესახებ თავად სკოლის ის სტიპენდიატი მოსწავლეები გიამბობენ, რომლებმაც უკვე დაასრულეს სწავლა.
1. ახალი და შეუცვლელი პროფესიები
ლაზარე გოგოლაძე ხაშურიდანაა და ფიქრობს, რომ STEM განათლება დღეს ძალიან საჭიროა და მომავალში კიდევ უფრო მასობრივი გახდება.
,,ტექნოლოგიები დღითი დღე უფრო ვითარდება, ალბათ მომავალში ბევრი პროფესია გაქრება და ადამიანებს ტექნიკა ან ხელოვნური ინტელექტი ჩაანაცვლებს, მაგრამ ეს სფერო დარჩება შეუცვლელი, ადამიანის გამოგონება ადამიანზე ჭკვიანი ვერ იქნება, ადამიანები, რომლებიც დაწერენ კოდებს, შექმნიან რობოტებს ან ნივთიერებებს, ყოველთვის საჭირონი იქნებიან, ამიტომ, ვფიქრობ, ვისაც აინტერესებს ბიოლოგია, ფიზიკა, მათემატიკა, აუცილებლად უნდა სცადოს STEM სკოლაში სწავლა და  გაიღრმაოს ცოდნა მომავლის პროფესიების შესახებ”
2. პრაქტიკული ცოდნა
გაბრიელ სულამანიძე იმერეთიდანაა, ფიზიკა და მათემატიკა ძალიან აინტერესებს და როცა გამოცდაზე გავიდა, უმაღლესი ქულაც დაიმსახურა და საქართველოს ბანკის სტიპენდია მოიპოვა. გაბრიელს განსაკუთრებით მოსწონს STEM სკოლის საგაკვეთილო პროცესი:
„STEM სკოლის გაკვეთილები განსხვავდება ტრადიციული გაკვეთილებისგან, თეორიულ ცოდნასთან ერთად ვიღებთ პრაქტიკულ ცოდნასაც, ვასრულებთ საინტერესო დავალებებს, ვწერთ კოდებს. პირველ ნაწილში გავდივართ თეორიულ მასალას და სიმულაციებს, შემდეგ პრაქტიკულს: რასაც ვსწავლობთ, უშუალოდაც ვაკეთებთ.“
3.პროფესიონალი მასწავლებლები
ელენე ჩხარტიშვილი ქალაქ ფოთის სკოლაში სწავლობს და განსაკუთრებით STEM სკოლის მასწავლებლები მოსწონს:
,,გვყავს თავისი საქმის პროფესიონალი მასწავლებლები. გეგმა გაწერილი აქვთ ყოველთვის, კითხვების დასმის საშუალებას გვაძლევენ და არ ეზარებათ თავიდან აგვიხსნან მასალა, თუკი ვერ გავიგეთ. ძალიან მარტივად და მხიარულად ხსნიან ყველაფერს, ყოველი სემესტრის ბოლოს მასწავლებლები გვთხოვენ შეფასებას, რათა გაიგონ რა მოგვწონს, რა არ მოგვწონს და თუ რამე ხარვეზია, გამოასწორონ“.
4. თანაბარი შესაძლებლობები
გაბრიელ სულამანიძე ქუთაისიდანაა და STEM სკოლის ერთ-ერთ უპირატესობად ხელმისაწვდომობა მიაჩნია.
,,გაკვეთილები კვირაში ერთხელ ტარდება ონლაინ, ჩვენ ისეთ სფეროს ვსწავლობთ, რომ რეალურად არც არის საჭირო, ფიზიკურად შევხვდეთ ერთმანეთს. პირიქით, ონლაინ სწავლება კომფორტულია, რადგან ვინც დედაქალაქიდან შორს ვცხოვრობთ, არ გვიწევს გზაში დროის კარგვა. დედაქალაქის გარეთ ბავშვებს ნაკლებად გვაქვს ხოლმე შესაძლებლობა ვიპოვოთ პროექტები, რომლებიც დაგვეხმარება ჩვენთვის საინტერესო სფერო შევისწავლოთ. STEM სკოლის ერთ-ერთი უპირატესობაც ეს არის, ნებისმიერ ადგილას მცხოვრებ ბავშვებს აქვთ სწავლის თანაბარი შესაძლებლობა, თუ გამოცდას კარგად ჩააბარებ და მაღალ ქულას აიღებ, შეგიძლია, დაფინანსებით ისწავლო. გამოცდა რთული არ ყოფილა, ყველა თემა სკოლაში კარგად მქონდა ნასწავლი და მარტივად დავწერე, სტიპენდიაც მოვიპოვე.
5. საინტერესო მეგობრები და ახალი უნარჩვევები
ლუკა ქაბზინაძე ქალაქ რუსთავში სწავლობს და მისთვის განსაკუთრებული სიახლე STEM სკოლაში შეძენილი მეგობრები იყო.
,,პროექტი გვაძლევს საშუალებას ახალი ადამიანები გავიცნოთ, ონლაინ შეხვედრების გარდა გვიწევს დაჯილდოებაზე  ჩასვლა, ძალიან საინტერესოა ისეთ ბავშვებთან დამეგობრება, რომლებსაც შეგიძლია შენთვის საინტერესო თემებზე ესაუბრო და გაუზიარო შენი ფიქრები.“
იმავე თემაზე ლაზარე გოგოლაძე ამატებს, რომ STEM სკოლაში მხოლოდ ინჟინერიას და კოდების წერას კი არ სწავლობენ, არამედ ერთმანეთთან ურთიერთობას კომუნიკაციას, ჯგუფში მუშაობას, ნამუშევრის წარდგენას, რაც ნებისმიერი პროფესიის ადამიანისთვის გამოსადეგია.
თუ შენც გაინტერესებს ფიზიკა, ინჟინერია, მათემატიკა და ზოგადად მომავლის პროფესიები, ხარ ცნობისმოყვარე და გინდა მომავალში თავად გახდე ინოვატორი, აუცილებლად შეავსე განაცხადი და დაიწყე STEM სკოლის ერთწლიანი კურსი.  STEM სკოლაში სწავლა შეუძლია ყველას განურჩევლად საცხოვრებელი ადგილისა. მომავალი ნაკადის მისაღებად რეგისტრაცია 2025 წლის 11 თებერვალს დაიწყო და 5 მარტის ჩათვლით გაგრძელდება. საქართველოს ბანკი ყოველწლიურად საუკეთესო შედეგების მქონე 90 მოსწავლეს დაუფინანსებს სწავლას. აქედან 60-ს სრულად, ხოლო 30-ს − 50%-ით. კურსის ბოლოს ყველა მოსწავლეს გადაეცემა სერტიფიკატი.