5 რჩევა, თუ როგორ შეხვდე ბავშვის გაჩენას მომზადებული
ბავშვის გაჩენა მშობლისთვის უდიდესი სიხარულია, თუმცა მას თან ახლავს პასუხისმგებლობა და სირთულეები. ყველაფრის მიუხედავად, წინასწარ სათანადოდ მომზადების შემთხვევაში, მარტივადაა შესაძლებელი გამოწვევების თავიდან არიდება და ბავშვის აღზრდის პროცესის გამარტივება.
დღეს იმ 5 საჭირო რჩევას გაგიზიარებთ, რომლებიც ბავშვის გაჩენამდე უნდა გაითვალისწინოთ, რათა ამ საპასუხისმგებლო მოვლენას ეკონომიკურად მომზადებულნი შეხვდეთ:
1. შემოსავლების განსაზღვრა
ბავშვის გაჩენამდე პირველი ნაბიჯი მშობლების შემოსავლების სრულად გაანალიზებაა. მნიშვნელოვანია გაიგოთ, რა მოცულობის თანხა შემოდის თქვენს ოჯახში ყოველთვიურად. ეს ინფორმაცია დაგეხმარებათ ბიუჯეტის შედგენასა და ხარჯების გაკონტროლებაში. დაიანგარიშეთ თქვენი შემოსავლის წყაროები, მათ შორის: ხელფასები, ბონუსები, დამატებითი შემოსავლები, დივიდენდები, იჯარა და სხვა. ეს დაგეხმარებათ დაგეგმოთ და გაანალიზოთ, რამდენი თანხა შეგიძლიათ დახარჯოთ ბავშვის მოვლაზე და სხვა ოჯახურ საჭიროებებზე.
2. ბიუჯეტის შედგენა და ხარჯების დათვლა
შემოსავლების განსაზღვრის შემდეგ, მომდევნო ნაბიჯი ბიუჯეტის შედგენაა. ბიუჯეტის განსაზღვრა ხარჯების მართვაში და იმის გაგებაში დაგეხმარებათ, თუ სად იხარჯება თქვენი რესურსები. განსაზღვრეთ ბიუჯეტი, სადაც გაითვალისწინებთ თქვენი ოჯახის ყველა ძირითად ხარჯს, იქნება ეს: საცხოვრებელი, კომუნალური მომსახურება, საკვები, ტანსაცმელი, ტრანსპორტი, დაზღვევა და სხვა. გახსოვდეთ, რომ ბიუჯეტის დაცვა და ხარჯების კონტროლი ფინანსური სტაბილურობის საწინდარია.
3. ბავშვისთვის სპეციალური ბიუჯეტის შექმნა
ბავშვის მოვლა დამატებით ხარჯებს მოითხოვს, ამიტომ მნიშვნელოვანია, რომ ამისთვის სპეციალური ბიუჯეტი განსაზღვროთ. ეს ბიუჯეტი მოიცავს ყველა ძირითად ხარჯს, რომელიც ბავშვის მოვლასთან არის დაკავშირებული. გაითვალისწინეთ  საკვები, ტანსაცმელი, საფენები, საცვლები, მედიკამენტები, სათამაშოები და სხვა საჭიროებები. ასევე, განსაზღვრეთ ხარჯები, რომლებიც ბავშვის გაჩენასთან არის დაკავშირებული, როგორიცაა: მშობიარობის ხარჯები, მედიკამენტები და მკურნალობა.
4. მომავლისთვის ანაბრის შექმნა
ბავშვის ფინანსური კეთილდღეობის უზრუნველსაყოფად მნიშვნელოვანია, რომ ხარჯები გრძელვადიან პერსპექტივაშიც განსაზღვროთ, რაც როგორც დაზოგვაში, ასევე დოვლათის შექმნაში დაგეხმარებათ. საბავშვო ანაბრის საშუალებით შეგიძლიათ, ბავშვის სრულწლოვანებამდე დააგროვოთ თანხა და  შვილისთვის უკეთესი ფინანსური მომავალი უზრუნველყოთ. ამ გზით დაგროვილი თანხა შეიძლება შვილის განათლებას, დასვენებას ან ისეთი დიდი აქტივის შეძენას მოხმარდეს, როგორიც ავტომობილი ან უძრავი ქონებაა.
5. გაუთვალისწინებელი ხარჯებისთვის მომზადება
ზოგჯერ ცხოვრებაში ხდება გაუთვალისწინებელი მოვლენები, ამიტომ მნიშვნელოვანია, რომ მზად იყოთ ასეთი ხარჯებისთვის. შექმენით სარეზერვო ფონდი, რომელიც ასეთ სიტუაციებთან გამკლავებაში დაგეხმარებათ. მაგალითად, თუ მოულოდნელად დაგჭირდებათ სამედიცინო დახმარება ან საყოფაცხოვრებო პრობლემა შეგექმნებათ, სარეზერვო ფონდი სწორედ ასეთ ვითარებაში დაგეხმარებათ და უსიამოვნებას თავიდან აგარიდებთ. უმჯობესია, გადადებული თანხა მოთხოვნამდე ანაბარზე შეინახოთ, რათა ის მაქსიმალურად დაცული და თან ნებისმიერ დროს ხელმისაწვდომი იყოს.
საბოლოო ჯამში, შეგვიძლია ვთქვათ, რომ ოჯახის ფინანსური სტაბილურობის უზრუნველსაყოფად და ბავშვის გასაჩენად აუცილებელია წინასწარ მომზადება, რაც შესაბამისი ბიუჯეტის განსაზღვრას, ხარჯების გაანალიზებას და საინვესტიციო პორტფელის შექმნას მოიცავს. იმედი გვაქვს, ზემოხსენებული რჩევების გათვალისწინება ამ საპასუხისმგებლო მისიისთვის სათანადოდ მომზადებაში დაგეხმარებათ.